Friday, 24 November 2017

Coquilles St. Jaques czyli przegrzebki zapiekane pod beszamelem

Coquilles St. Jaques czyli przegrzebki zapiekane pod beszamelem
Małże św. Jakuba lub inaczej przegrzebki to jedno z moich ulubionych owoców morza. Możemy podawać je na wiele sposobów. Bardzo smaczne są przysmażone na patelni, grillowane lub panierowane w jajku i bułce tartej. Smażymy je bardzo krótko, żeby pozostały soczyste. A dziś wersja trochę bardziej wykwintniejsza, która pięknie zaprezentuje się nam na stole. Przepis pochodzi ze zbiorów mojej cioci mieszkającej we Francji.


SKŁADNIKI:

10 dużych przegrzebków (w tym min 5 muszli)
50 ml wytrawnego białego wina
25g + łyżka masła
ok 2 łyżki bułki tartej
ok 100g tartego parmezanu i sera Gruyere
3 łyżki mąki
mleko 
sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku
2 gałązki świeżego tymianku

PRZYGOTOWANIE:

Zacznij od przyrządzenia sosu bechamelowego. 25g masła rozpuść w rondelku dodaj mąkę i chwilę podsmaż (jak na zasmażkę) uważając by mąka się nie przypaliła. Dodaj mleko i mieszaj rózgą aż sos zgęstnieje, dodaj sól, pieprz, gałkę muszkatołową i ser Gruyere (sos musi być bardzo gęsty). W osobnym rondlu rozpuść pozostałą ilość masła i podsmaż na nim przegrzebki z obu stron nie dłużej niż 2 min. dodaj wino, tymianek i gotuj przez 3 min. Wyjmij małże i przełóż do umytych muszli św. Jakuba. Przecedzony sos winny dolej do bechamelu i wymieszaj. Rozłóż go równomiernie na muszlach. Bułkę tartą wymieszaj z parmezanem i posyp każdą z muszli. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 210 st C i zapiekaj 10 min.


SMACZNEGO!!!



Wednesday, 8 November 2017

Z poradnika młodego zielarza...

Z poradnika młodego zielarza...
Świeże zioła..., warkocze czosnku....  hmmm rozmarzyłam się niczym Judyta z "Nigdy w życiu"... Czym byłaby kuchnia i gotowanie bez pachnących ziół? One, razem z przyprawami, stanowią podstawę dobrego posiłku, potrafią całkowicie zmienić smak potrawy, czasem też uratować  ją przed totalną zagładą. Poniżej spis ziół bez których nie wyobrażam sobie mojej kuchni. Zawsze mam je w zapasie jeśli nie świeże to suszone bądź mrożone (tak, zioła również można mrozić...)




NATKA PIETRUSZKI:

(ang. parsley)

Pietruszka zwyczajna znana jest nam dobrze w kuchni - szerokie zastosowanie znalazł jej korzeń oraz części zielone. To zioło o delikatnym trawiastym smaku ma szerokie zastosowanie w kuchni. Natka najczęściej służy jako ziołowy dodatek do dań oraz do ich przystrajania. A warto sięgać po nią jak najczęściej, bo jest niezwykle zdrowa i ma ogromne walory lecznicze. Natka ma czterokrotnie więcej witaminy C niż pomarańcza czy kapusta. W pietruszce znajdziemy też takie witaminy jak prowitamina A, PP, K i witaminy z grupy B. To również źródło takich minerałów jak żelazo, magnez, potas, fosfor, zawiera też dużo błonnika. Działa moczopędnie, usuwa nadmiar wody w organizmie, ułatwia trawienie, działa wzmacniająco na wzrok. Polecana osobom chorym na anemię. W połączeniu z czosnkiem dobrze komponuje się z pieczoną jagnięciną, grillowanymi stekami, rybą, kurczakiem i warzywami. Przepyszne są też koktajle z jej zawartością.


KOLENDRA:

(ang. coriander)

Kolendra to roślina, która znalazła zastosowanie głównie w kuchni. Nazywana czasami chińską pietruszką jest z nią często mylona. Posiada ona wiele właściwości zdrowotnych, które od dawna są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Świeże liście mają działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz dolegliwości związanych z układem krwionośnym. Wykazują też korzystny wpływ na produkcję czerwonych krwinek. Liście kolendry zawierają ogromną ilość witaminy A. Kolendra jest stosowana m.in. na utrudnione trawienie, poprawę apetytu i uspokojenie. Jej smak jest ostry i wyraźny z nutką anyżku. Kolendra używana jest chętnie w potrawach kuchni chińskiej (w szczególności do zup), jako przyprawa do curry, gulaszy, warzyw, sosów salsa, ryb i potraw z kurczaka. Kolendrę można wykorzystać także podczas przygotowywania ciast i lodów.


BAZYLIA:

(ang. basil)

Bazylia to bez wątpienia najpopularniejszy gatunek ziół jaki używamy w kuchni. Warto również wiedzieć, że bazylia posiada szereg właściwości leczniczych. Najważniejszą z nich jest jej korzystny wpływ na pracę układu trawiennego. Wspomaga ona proces wydzielania soku żołądkowego, wzmacnia żołądek, chroni przed stanami zapalnymi, łagodzi nudności i wymioty. Zależnie od gatunku i odmiany, liście bazylii mogą mieć smak anyżu oraz  silny, ostry, często słodki zapach. Zioło to idealnie nadaje się do wielu potraw mięsnych oraz warzywnych, urozmaica zupy, pieczenie. Świetnie komponuje się chociażby z pomidorami, stąd też stało się ono jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dań włoskich (lasagne, sosy pomidorowe, sałatka Caprese). Ziele dodaje się również w niewielkiej ilości do deserów, a także wykorzystuje do dekoracji potraw. Warto pamiętać, by roślinę dodawać na końcu gotowania – dzięki temu nie zostanie zabity jej niepowtarzalny smak oraz aromat.


MIĘTA:

(ang. mint)

Ta roślina aromatyczna jest często używana w wielu terapiach ze względu na jej zróżnicowane właściwości oraz korzyści jakie wpływają na nasze zdrowie. Miętę wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia niestrawności żołądka. Korzystnie wpływa też na pracę dróg oddechowych. Dzięki swojemu orzeźwiającemu zapachowi oraz właściwościom odkażającym stosowana jest również do eliminowania nieprzyjemnego zapachu z ust. Roślina ta korzystnie wpływa także na układ odpornościowy, dzięki niej skutecznie można uchronić się przed przeziębieniem czy innymi infekcjami wirusowymi. Mięta zwykle posiada słodki, sprawiający uczucie chłodu w ustach smak. W kuchni, doskonale nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Nie ma bez niej orzeźwiającej lemoniady, aromatycznej herbaty czy mojego ulubionego drinka – mohito. Odrobina mięty fantastycznie komponuje się z sałatkami, rybami, jagnięciną, nabiałem oraz z zupami np. z soczewicy lub marchewkową. Ziele bardzo często stanowi dodatek do dań pochodzących z Dalekiego Wschodu. Mięta, jako przyprawa, znajduje również zastosowanie w tradycjach kulinarnych krajów bałkańskich i hinduskich.


OREGANO:

Oregano, czyli lebiodka pospolita, to jedna z najbardziej znanych i najdłużej wykorzystywanych roślin leczniczych na świecie. Do jego cennych składników należy olejek tymolowy, kwas kawowy, garbniki, flawonoidy oraz fitosterole. Sam olejek tymolowy sprawia, że oregano wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Korzystnie wpływa na trawienie (zawiera dużo błonnika). Polecane jest także na bezsenność oraz by pobudzić apetyt. Lebiodka ma aromatyczny, ciepły i lekko gorzki smak, który może różnić się w intensywności w zależności od gatunku. W kuchni dodaje się ją do wielu popularnych dań. Nikt chyba nie wyobraża sobie tradycyjnej pizzy lub spaghetti z sosem bolognese bez tego aromatycznego zioła. Nie żałuj go zatem, gdy przygotowujesz mięsne, warzywne, makaronowe dania. 


TYMIANEK:

(ang. thyme)
Tymianek lub macierzanka znajduje zastosowania nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetyce. Pomaga w trawieniu tłustych potraw, działa antyseptycznie i oczyszczająco. Zapobiega powstawaniu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, dlatego często stosuje się go w leczeniu kaszlu, chorób gardła, krtani, jamy ustnej, a nawet do zwalczania przykrego oddechu. Swoje zastosowanie w kuchni zawdzięcza drobnym, mięsistym listkom, które wprowadzają do różnych kompozycji ciepły, gorzki, ostry i jednocześnie orzeźwiający smak. Tymianek stosuje się głównie do przyprawiania mięs, ryb, sosów i makaronów. Najczęściej dodaje się go do dań włoskich, greckich i francuskich. Świetnie sprawdzi się jako składnik potraw z grzybów, pomidorów i tych przygotowanych na bazie czerwonego wina.


ROZMARYN:

(ang. rosemary)

Ma piękny, aromatyczny dość intensywny smak i zapach, korzenny, delikatnie gorzki i sosnowy, przypominający połączenie mięty i imbiru, dzięki czemu podkreśli smak dań rybnych i mięsnych, także dziczyzny. Listki rozmarynu świetnie skomponują się ze stekiem, polędwiczkami, pieczeniami czy też mięsem grillowanym. Nadaje się też do sałatek, dań z ziemniaków, makaronów. Z rozmarynu robi się pyszne wino, piwo, herbatę oraz napar. Rozmaryn jest także naturalnym i skutecznym środkiem konserwującym. Ma też szerokie działanie prozdrowotne. Przede wszystkim, działa dezynfekująco i wspiera stany zapalne przewodu pokarmowego. Pozytywnie wpływa na pracę żołądka, wątroby i nerek. Działa napotnie i rozkurczająco. Warto go stosować w przypadku problemów z układem trawiennym. 

KOPEREK:

(ang. dill)

Jest znaną i powszechnie uprawianą rośliną. Jego właściwości to przede wszystkim działanie rozkurczowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Zawiera witaminy A, C i z gruby B, a także szereg minerałów. Jako olejek eteryczny działa uspokajająco, napar poprawia laktację a stosowany w kuchni wpływa korzystnie na trawienie, obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Świeże liście kopru wykorzystywane są jako przyprawa do zup, sosów, ziemniaków i sałatek. Są niezastąpione w tradycyjnej mizerii. Można je dodać do jajek, twarogów i dań opartych na warzywach strączkowych. Pędy koperku są niezbędnym składnikiem przy kiszeniu ogórków.


Monday, 6 November 2017

Zupa krem z kalafiora

Zupa krem z kalafiora
Kochani znamy się już trochę więc zdradzę wam mały sekret. Do wszystkich zup warzywnych dodaje szczyptę kurkumy. W Polsce ta tradycyjna Azjatycka przyprawa dopiero się "wkręca" w kuchnie, ale warto zacząć ją używać ze względu na wartości jakie posiada (o tym szerzej w poście Przyprawy znane lecz nie doceniane...). Kurkuma wykorzystywana jest w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej jako jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciw-bakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym. Ma piękny zapach i kolor którym można w naturalny sposób barwić potrawy. U mnie w zupie to mus (no oczywiście są wyjątki jak barszcz czerwony ;p) ale także dodaję do ryżu, kasz, marynat, do potraw curry. Zresztą zastosowanie jest znacznie większe.
Także na dziś kalafiorowa jakiej nie znacie.




SKŁADNIKI:

500ml bulionu warzywnego (oczywiście najlepiej zrobić samemu jak na tradycyjny rosół tylko bez kości)

1 średniej wielkości kalafior

1 średnia cebula

1 średnia marchew (starta na grubych oczkach)

pół pora (biała cześć)

łyżka masła

łyżeczka kurkumy (proszek)

sól, pieprz do smaku


PRZYGOTOWANIE:

Cebulę pokrój i zeszklij na maśle. Kalafiora podziel na jak najmniejsze różyczki i dodaj do cebuli. Dodaj kurkumę, marchew i pokrojonego w cienkie plasterki pora, podlej trochę bulionem. Wszystko razem duś pod przykryciem około 10 min (aż kalafior zmięknie). Zmiksuj wszystko dokładnie. Połącz z pozostałym bulionem i dopraw do smaku solą morską i świeżo mielonym pieprzem. 


SMACZNEGO!!!


Sunday, 5 November 2017

Szpinak z czosnkiem i orzechami piniowymi

Szpinak z czosnkiem i orzechami piniowymi
Szpinak mmmm... Mój ci on!!! Pod każda postacią. Dziś w wersji duszonej ze śmietaną. Jeśli wolisz wersję fit śmietanę zastąp jogurtem lub nie dodawaj jej wcale. Z lub bez smakuje wyśmienicie. Idealnie skomponuje się z pieczonymi udekami z kurczaka.




SKŁADNIKI:

ok. 500 gram świeżego szpinaku (porcja na 2 osoby)

łyżka masła

3 ząbki czosnku

2 łyżki orzeszków piniowych

sól i pieprz do smaku

gałka muszkatołowa do smaku

100 ml słodkiej śmietany


PRZYGOTOWANIE:

W rondlu rozpuść masło i wrzuć szpinak. Duś pod przykryciem aż zmięknie. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i razem podsmażaj jeszcze chwilę. Można podlać wodą gdyby szpinak zaczął przywierać do dna, ale nie za dużo by nie zrobił się wodnisty. Na osobnej patelni bez tłuszczu zrumień orzeszki (uważaj by nie przypalić bo będą gorzkie). Dodaj do szpinaku. Wlej śmietanę, dopraw do smaku solą morską, gałką muszkatołową i świeżo zmielonym pieprzem. Podawaj gorący.



SMACZNEGO!!!

Przyprawy znane lecz nie doceniane...

Przyprawy znane lecz nie doceniane...
Nie potrafię sobie wyobrazić gotowania bez aromatycznych przypraw, które nadają wszystkim potrawom charakteru. Przyprawy sprawiają, że kuchnia wypełnia się zapachem i kolorem, rozbudzają nasze zmysły i wyobraźnie. Już od lat stosowane były jako afrodyzjak, a także, gdy nie było nowoczesnej medycyny, zastępowały leki. Zwłaszcza kuchnia azjatycka jest pełna przeróżnych gatunków przypraw. I choć znane już były w starożytności to trafiły do naszych domów dopiero w XVII wieku wraz z rozwojem handlu.
Każda przyprawa ma swoje właściwości smakowe i lecznicze, każda inaczej urozmaica danie, które serwujemy. Jest ich tak wiele, że na pewno nie obejmę całego tematu ale postaram się przybliżyć te, które, moim zdaniem, są mało doceniane w Polskiej kuchni.



IMBIR:

(ang. ginger)

Imbir jest jedną z najstarszych roślin przyprawowych, jak i leczniczych (znany już od 3000 lat) wywodzący się z Chin. Z Azji do Europy imbir trafił dzięki Fenicjanom, którzy początkowo traktowali go jako środek płatniczy. Dopiero w XIII w. Arabowie wraz ze swoimi podróżami rozpowszechnili imbir na terenach Afryki Wschodniej, a Hiszpanie zawieźli go na Wyspy Morza Karaibskiego. Od tego czasu imbir stał się istnym królem przypraw nie tylko w kuchni chińskiej, ale także tajlandzkiej, karaibskiej, czy hinduskiej. W dzisiejszych czasach imbir jako przyprawa znany jest niemal na całym świecie i dodawany do różnego typu potraw. Imbir mielony, o korzennym aromacie, najlepiej nadaje się do słodkich wypieków, a także potraw z ryżu i jajek. Imbir świeży posiada ostry, nieco cytrusowy zapach i korzenny, palący smak. Jest doskonałym orzeźwiającym dodatkiem do owoców morza, wieprzowiny i drobiu dzięki niemu danie nabiera charakteru i staje się łatwiejsze do strawienia. Dodawaj go do marynat, sosów, dipów i zup, a także do przetworów. Ma również szerokie zastosowanie lecznicze, podaje się go w dolegliwościach żołądkowych, artretyzmie, polecany jest na poranne mdłości u ciężarnych, oraz przy chemioterapii. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.



KURKUMA:

(ang. turmeric)

Kurkuma jest znaną rośliną pochodzącą z rodziny imbirowatych, uprawiana w Indiach oraz krajach tropikalnych,. Szczególnie rozpowszechniona w kuchni dalekiego wschodu np. indyjskiej czy hinduskiej, jak i często używana w medycynie ludowej. Nazywana również szafranem indyjskim lub ostryżem długim. Charakterystyczną cechą przyprawy jest jej intensywnie żółto-pomarańczowa barwa która zawdzięcza kurkuminie - substancji o cennych wartościach zdrowotnych. Wiele badań naukowych potwierdza przeciwnowotworowe działanie kurkuminy, min. raka żołądka, okrężnicy, piersi i przełyku. Ponadto wykazuje działanie ochronne na wątrobę, co związane jest z jej silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Kurkuma stanowi składnik mieszanek przyprawowych takich jak curry, ale można stosować ją również samodzielnie do barwienia ryżu, słodkiego ciasta, owsianki, ciasta na pierogi, makaronów itd. Świetnie się sprawdzi jako dodatek do dań z kuchni orientalnej. Codzienną jej dawkę można zwiększyć dodając ją np. do herbaty.


CYNAMON:

(ang. cinnamon)

Jest to drzewo rosnące głównie w Indiach, Wietnamie, Indonezji. Najstarsza przyprawa świata powstaje z wysuszenia kory drzewa. Był on wykorzystywany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano go w celu zwalczania przeziębień, wzdęć, nudności, biegunek i bolesnych miesiączek. Dodatkowo stosowany był na poprawę krążenia i rozgrzania organizmu. Jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Działa jak naturalny antybiotyk, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Przyśpiesza przemianę materii, więc jest idealny na przejedzenie. Nadaje niepowtarzalny smak potrawom. Jego korzenno-słodkawy smak pasuje nie tylko do deserów (najlepiej łączy się z jabłkami). Cynamonem można doprawiać także dania z ryżem, jagnięciną, zupy i ryby. Szczypta do kawy lub herbaty sprawi, że napój będzie nas rozgrzewał z podwójną mocą. Należy jednak uważać gdyż w dużych ilościach cynamon może uszkadzać wątrobę. Dietetycy zalecają, by spożywać dania z cynamonem nie częściej niż raz w tygodniu.


GAŁKA MUSZKATOŁOWA:

(ang. nutmeg)

Gałka muszkatołowa to znana przyprawa pozyskiwana z nasion muszkatołowca, wiecznie zielonego drzewa. Roślina ta pochodzi z Wysp Banda należących do Archipelagu Malajskiego. Jak większość orientalnych przypraw, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Od wieków była wykorzystywana w medycynie tradycyjnej jako lek na choroby serca, brak apetytu, choroby oskrzeli, niestrawność, impotencję, nieświeży oddech i reumatyzm. Gałka muszkatołowa zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do uszkodzeń DNA i starzenia się komórek. Ta przyprawa świetnie nadaje się do potraw mięsnych, ale też do pierników czy owoców morza. Idealnie komponuje się z dynią i sosem beszamelowym. Uwielbiam ją w serowym fondue z sera Gruyere oraz w duszonym szpinaku (przepis znajdziesz tutaj).


ZIELE ANGIELSKIE:

(ang. allspice, pimento)


Wbrew swojej nazwie ziele angielskie wcale nie pochodzi z Wysp Brytyjskich lecz z Ameryki Środkowej i Południowej, ale najbardziej popularne jest na Jamajce. Jest jedyna przyprawą uprawianą wyłącznie na półkuli zachodniej. Ziele angielskie jest tak naprawdę owocem korzennika lekarskiego, wiecznie zielonego drzewa. Jego owoce mają korzystny wpływ na pracę układu trawiennego. Przede wszystkim przyprawa łagodzi objawy zgagi, wspomaga produkcje soków żołądkowych oraz działa wiatropędnie, rozkurczowo i odkażająco. Ziarenka korzennika wykorzystuje się też do leczenia przeziębień, wzmacniania odporności, leczenia drobnych infekcji jamy ustnej i zwalczania trądziku. Nie zaleca się spożycia przyprawy przez ciężarne kobiety. Ma szerokie zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim dodaje się je do potraw mięsnych – pieczeni (np. ze schabu), pasztetów i galaret. Bardzo często ziele angielskie wchodzi w skład różnego rodzaju marynat, pikli, konserw, sosów, zup oraz farszów. Przyprawę warto również dodać do takich specjałów, jak bigos, leczo, ryba po grecku, czy sałatka warzywna. Przyprawy często używa się jako zamiennika cynamonu lub goździków.


SZAFRAN:

(ang. saffron)

Szafran to najdroższa przyprawa świata. Zbiera się go ręcznie z pręcików krokusa purpurowego, uprawianego w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Szafran ma działanie antydepresyjne, antynowotworowe, antybakteryjne oraz hamuje rozwój wolnych rodników, dzięki czemu  ma właściwości odmładzające. Szafran zalecany jest często jako wspomagające lekarstwo w chorobach płuc, reumatyzmie, migrenowych bólach głowy. Smak szafranu jest lekko miodowy z charakterystyczną goryczką. Jego najczęstszym zadaniem jest nadawanie potrawom pomarańczowej barwy (najlepiej namoczyć go w filiżance przegotowanej wody - po czym dodać do potrawy). Z tego względu szafran dodawany jest np. do dań opartych na sosie curry, różnych likierów, deserów i wielu innych. Z pewnością drogocennym dodatkiem warto doprawić niektóre specjały pochodzące z Turcji, Indii lub Hiszpanii. Szafran stanowi między innymi jeden z podstawowych składników tradycyjnej paelli, włoskiego risotto czy hinduskiego pilawu. Szafran bardzo dobrze komponuje się z zupami – szczypta przyprawy nada niezwykłego smaku oraz koloru np. kremowi z dyni. Oprócz tego przyprawy można użyć do różnego rodzaju ciast, sosów, ryb, dań makaronowych oraz alkoholowych likierów.


KARDAMON:


(ang. cardamom)


Jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Pochodzi ze wschodu, gdzie rośnie dziko w południowych lasach Indii. Jest niezwykle aromatyczny lecz rzadko używany w polskiej kuchni, a szkoda gdyż posiada niezwykłe walory smakowe. Kardamon jest zaraz za szafranem najdroższą przyprawą na świecie. Istnieje jednak wiele gorszej jakości substytutów tej rośliny. Najlepiej kupować odmianę malabarską lub majsurską. Jest stosowany przy problemach trawiennych (od nieświeżego oddechu po owrzodzenia żołądka), infekcjach, ma właściwości moczopędne, antydepresyjne, obniża ciśnienie krwi, jest też silnym afrodyzjakiem. Kardamon jest częstym dodatkiem do dań curry, a także kluczowym składnikiem potraw typu pilaw, często dodawany do indyjskich słodkich deserów i napojów. Ze względu na swą wysoką cenę, jest postrzegany jako "świąteczna" przyprawa. Ponadto stosowany jest jako przyprawa aromatyzująca pikle, szczególnie marynowane śledzie, grzane wino, a także jako dodatek do dań mięsnych, drobiu i skorupiaków. Nadaje smak kremom i niektórym  likierom, tureckiej kawie. Kardamon można również rzuć.


ANYŻ GWIAŹDZISTY:

(ang. star anise)


To wysuszone owoce wiecznie zielonego drzewa o nazwie badian właściwy. Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdki wypełnione nasionami są stosowane nie tylko jako aromatyczna przyprawa, lecz także jako surowiec do produkcji leków i kosmetyków. Anyż gwiaździsty (gwiazdkowy) wykazuje bowiem wiele właściwości leczniczych, które docenia się od tysiącleci. Po anyż gwiaździsty powinny sięgnąć zwłaszcza osoby zmagające się z przejedzeniem, ponieważ złagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo anyż gwiazdkowy działa rozkurczająco i wiatropędnie. Owoce badianu właściwego mogą również okazać się pomocne w zwalczaniu kaszlu gdyż ułatwiają odkrztuszanie. Znane są również jego moczopędne, antybakteryjne, a także przeciwgrzybiczne właściwości. Anyż nie tylko cechuje się charakterystycznym kształtem, ale również smakiem. Ten określa się jako umiarkowanie ostry lub korzenny z domieszką słodkości i w świetny sposób nadaje charakteru np. potrawom kuchni chińskiej lub wietnamskiej. Ze względu na swoje pochodzenie, stanowi składnik wielu dań orientalnych - mięsnych i bezmięsnych oraz różnego rodzaju deserów (np. wypieków lub dżemów). Jako dodatek przyprawa ta sprawdzi się świetnie w egzotycznych herbatach oraz kawach, ale także domowych likierach i nalewkach.


CZARNUSZKA:

(ang. Nigella seed)


Nazywana również czarnym kminkiem to roślina, której właściwości doceniali starożytni Egipcjanie. Zwykli oni mawiać, że czarnuszka a także olej z niej zrobiony potrafi “wyleczyć wszystko z wyjątkiem śmierci”. Obecnie przeprowadzono ponad 700 badań, które dowodzą, że czarnuszka może być lekiem na liczne dolegliwości. Regularne przyjmowanie czarnuszki ma korzystny wpływ na układ immunologiczny, a także może pomóc walczyć z objawami uczulenia. Zawarty w niej tymochinon ma silne działanie antywirusowe, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, regularne jego spożywanie może zapobiec przeziębieniom, grypom, infekcjom zatok, oskrzeli itp. Olej z czarnuszki zawiera duże ilości witaminy E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Czarnuszkę można stosować na wiele sposobów. Najprostszy z nich to posypanie nią chleba podczas pieczenia albo można ją dodać do zup, past, sosów, kanapek, dań jednogarnkowych oraz pieczonych mięs i warzyw. Nasiona czarnuszki w połączeniu z miodem tworzą smaczną marynatę do grillowanego mięsa a prażone nasiona można również dodać do sałatek. Mielone - często są stosowane jako zamiennik pieprzu dla osób z dolegliwościami żołądkowymi. Czarnuszka ma gorzkawy, lekko pikantny smak.

GARAM MASALA:

Garam po indyjsku oznacza "gorący", masala  to inaczej "przyprawa". Więc jak sama nazwa wskazuje jest mieszanką zmielonych, uprzednio prażonych przypraw, tradycyjnie używana w Indiach. Może zawierać nawet 30 składników!!! Podstawowymi są: kolendra, pieprz, kminek, cynamon, liść laurowy, gałka muszkatołowa, kardamon, goździk. Niezależnie od tego, jakie przyprawy są używane do stworzenia garam masala, wszystkie są starannie mieszane w celu zapewnienia zrównoważonego smaku, który jest nieco słodki, ale za to całkowicie pozbawiony cukru. Garam masala ma silne właściwości antynowotworowe oraz poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. Badania pokazują, że ta mieszanka przypraw może również zapobiegać zaparciom i stanowi świetny dodatek do diety osób cierpiących na cukrzycę, a także przyczynia się do wzmocnienia ogólnej odporności organizmu. Oferuje nam szczyptę orientu, kusząc niezwykłym aromatem. W przeciwieństwie do innych mieszanek przypraw i curry, garam masala jest zwykle dodawana pod koniec gotowania, dzięki czemu jej wyraźny i ostry smak wnika w całą potrawę. Czasami dodawana jest także do smażonych ciast i farszów w celu nadania potrawie dodatkowej ostrej nutki smakowej. W obu przypadkach stosuje się ją w małych ilościach, ponieważ aromat może stać się przytłaczający jeśli jest jej za dużo. Doskonale sprawdza się w towarzystwie duszonych warzyw lub mięs z ryżem bądź kaszami.


Copyright © 2016 LEJDI - MARMOLEJDI , Blogger