Tuesday, 31 October 2017

Filety wieprzowe w sosie śliwkowym

Filety wieprzowe w sosie śliwkowym
Świetne danie z kuchni chińskiej, doskonałe na wspólne, piątkowe wieczory z przyjaciółmi, nie zajmujące wiele czasu w przygotowaniu wiec możesz śmiało rozkoszować się winem i pogawędką. Polubią je także dzieci ze względu na swój słodkawy smak...



SKŁADNIKI:


2 łyżki oleju słonecznikowego


500g filetu wieprzowego (pokrój na ok 12 plastrów)

180g sosu hoisin (śliwkowego)

4 anyżowe gwiazdki

pół czerwonego chilli, posiekanego (w wersji pikantniejszej zostawiamy nasiona)

40g świeżego imbiru, obrany i posiekany

1 łyżka oleju sezamowego

6 łodyżek dymki pociętej skośnie

250 g kapusty chińskiej (pak choi) liście osobno

2 łyżki sosu sojowego light

500g ryżu brązowego ugotowanego na sypko


PRZYGOTOWANIE:


Rozgrzej olej na patelni i usmaż partiami filety z obu stron na złoty kolor. Dodaj sos, gwiazdki anyżu, chilli i 2/3 imbiru. Wszystko razem duś aż wołowina zmięknie a sos będzie bulgotał. W międzyczasie rozgrzej olej sezamowy w woku i podsmaż na nim dymkę i pak choi oraz pozostały imbir ok 2 min aż zmiękną. Dodaj sos sojowy i mieszaj przez ok 30 sek. Filety ułóż na ryżu, polej sosem i podawaj z warzywami z woka.



SMACZNEGO!!!



Wednesday, 18 October 2017

Filety z okonia morskiego pieczone w piekarniku

Filety z okonia morskiego pieczone w piekarniku
Ryby bez wątpienia można zaliczyć do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Są zdrowe, niskokaloryczne (poza paroma odmianami), pięknie się prezentują na talerzu i smakują wyśmienicie. Są źródłem łatwo przyswajalnego pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych i niezbędnych mikro- i makroelementów. Można przyrządzić z nich prawie wszystko, a ich delikatne mięso jest łatwiej trawione w porównaniu do mięsa odzwierzęcego (nawet drobiowego). Warto wiec by dania rybne gościły w naszym jadłospisie min. raz w tygodniu.
Okoń morski lub strzępiel (ang. sea bass) to moja ulubiona ryba. Poniżej podaje przepis na przygotowanie filetów z okonia w prosty i zdrowy sposób.




SKŁADNIKI:


4 filety z okonia morskiego ze skóra


4 liście laurowe

sól morska, pieprz do smaku

cytryna

natka pietruszki

2 łyżeczki masła (schłodzone)

koperek

oliwa z oliwek


PRZYGOTOWANIE:


Filety umyj, osusz papierowym ręcznikiem, natrzyj z obu stron solą i pieprzem. Obsyp koperkiem (może być suszony). Blachę na której będą się piekły filety skrop oliwa z oliwek i ułóż na niej 2 filety skórą do dołu i obsyp każdy filet posiekaną pietruszką oraz połóż na nich kawałki masła i przekrojony na pół plasterek cytryny. Przykryj drugim filetem (skórą do góry) i udekoruj liściem laurowym i plasterkiem cytryny. Całość zawiń w folie aluminiową i piecz przez około 20 min w piekarniku rozgrzanym do 180 st C. Po tym czasie zdejmij folię i podpiecz jeszcze chwile by skórka się zarumieniła. Rybę możesz podać z kaszą lub ryżem oraz z ulubionymi warzywami gotowanymi na parze. 


SMACZNEGO!!!

Sunday, 8 October 2017

Grillowana pierś z kurczaka

Grillowana pierś z kurczaka
Czyli zdrowsza wersja niedzielnego obiadu. Szybko i zdrowo. Co możesz z nią podać zostawiam twojej wyobraźni. 





SKŁADNIKI:

4 piersi z kurczaka bez skóry

2 łyżki biberli salca (koncentrat ze słodkiej papryki jeśli nie dostaniesz w sklepie możesz zastąpić koncentratem pomidorowym)

3 ząbki czosnku

suszone zioła (tymianek, koperek, oregano, majeranek)

sól i pieprz

łyżka oliwy z oliwek

2 cebule pokrojone na 8 części

3 średniej wielkości marchewki pokrojone na ok. 3 cm 

6 pieczarek pokrojonych w ćwiartki (obierz je, nie myj żeby nie wchłonęły wody)

2 garście szpinaku

PRZYGOTOWANIE:

Piersi z kurczaka umyj, osusz i natrzyj solą, pieprzem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i ziołami. Dodaj salcę, oliwę z oliwek i wszystkie warzywa. Wszystko dokładnie wymieszaj, przełóż do żaroodpornego naczynia i odstaw do lodówki na min 30 min. Po tym czasie wyjmij piersi z marynaty i usmaż na patelni do grillowania a warzywa podlej wodą, przykryj i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st C. Gdy piersi będą prawie usmażone z obu stron dołóż je do warzyw, dodaj jeszcze trochę wody gdyby wyparowała i piecz jakieś 10, 15 min. I gotowe.


SMACZNEGO!!!




Saturday, 7 October 2017

Krążki z kalmara z sosem czosnkowym

Krążki z kalmara z sosem czosnkowym
Uwielbiam owoce morza, KAŻDE bez wyjątku!!!! Kalmary są jednak moim ulubionym daniem. Proste w przyrządzeniu i smaczne. Pięknie się prezentują. Można je podawać jako przystawkę lub z Fritto Misto (włoskie danie ze smażonych ryb). Palce lizać!!!







SKŁADNIKI:

ok 500g kałamarnicy w całości 

mąka do panierowania 


olej do smażenia



SOS CZOSNKOWY:


3/4 ząbki czosnku


3 łyżki majonezu


1 łyżka kwaśnej śmietany lub jogurtu


sól, pieprz do smaku


1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki 




PRZYGOTOWANIE:


Kałamarnice opłucz, oddziel płaszcz od głowy (część z mackami). Jeśli nie kupiłaś już obrobionej kałamarnicy należy nożem naciąć ją wzdłuż płaszcza i delikatnie zdjąć skórę. Możesz zostawić płetwy również są jadalne. Włóż palce do środka płaszcza i oderwij palcami wnętrzności. Wszystko wyjmij ze środka razem z twardą płytką. Opłucz i pokrój w 1cm krążki. Macki odetnij tuż poniżej oczu, wywróć na lewą stronę i wyjmij taka mała kuleczkę (w głowie znajduje się atrament który możesz użyć do barwienia potraw np. makaronu). Opłucz. Krążki i macki osusz ręcznikiem i obtocz w mące. Smaż na rozgrzanym oleju przez ok 3 min aż mąka się zarumieni. Uważaj by nie smażyć za długo bo będziesz jadła dętkę od roweru nie kalmary :-). Podawaj z ćwiartkami cytryny.

Sos: Ząbki czosnku przeciśnij przez praskę. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i dopraw do smaku.



SMACZNEGO!!!

Monday, 2 October 2017

Kaszowy zawrót głowy...

Kaszowy zawrót głowy...
Postanowiłam niedawno odstawić wszystkie produkty zawierające węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (wskaźnik który pokazuje nam wysokość cukru we krwi) i pokochałam kasze. Również Ciebie chciałabym zarazić tą miłością. Jest ich tyle rodzajów... Są zdrowe, smaczne i łatwe w przyrządzeniu. Śmiało mogą służyć jako zamiennik w wielu potrawach.

W Polsce już od dawna uprawiamy różne rodzaje kasz, lecz dopiero teraz kasza wraca do łask. W internecie pojawiła sie swoista moda na dania z kaszą. Diety celebrytek i strony blogerek aż huczą od przepisów z jej udziałem. Także postanowiłam przybliżyć Ci ten temat.....




KASZA GRYCZANA:

(ang. buckwheat) 

Najbardziej znana kasza w Polsce a jednak nie zalicza sie do zbóż. Ziarna są owocem rośliny uprawnej przywiezionej z Chin. Zawiera przede wszystkim dużą ilość białka i przeciwutleniaczy a także świetnie pomaga w regulowaniu poziomu insuliny, więc jest idealna dla cukrzyków. Wyróżniamy jej 2 typy: prażona (intensywniejszy smak) i biała (nieprażona i delikatniejsza w smaku zawiera też więcej wartości odżywczych). Kasza gryczana jest świetnym zamiennikiem ziemniaków a także super dodatkiem do grzybów (sosy, wywary) i dziczyzny. Jak ją gotować? Wrzuć do lekko osolonego wrzątku kaszę w proporcjach 1:2 i gotuj aż zmięknie (około 20 min) po czym odstaw w cieple miejsce aby "doszła". 

KASZA JĘCZMIENNA:

(ang. barley)

Wytwarzana ze zboża (jęczmień). Stanowi aż 70% kasz wytwarzanych w naszym kraju. Ma wiele rodzajów od perłowej po pęczak. Niezależnie jak ją przygotujesz będzie ona zawierać dużo błonnika a także świetnie obniżać cholesterol. Dzięki dużej zawartości skrobi jest świetnym produktem dla ludzi aktywnych. Jej delikatny smak doskonale łączy się z wołowiną i rożnymi sosami. Można stosować ją jako zamiennik ryżu, makaronu, ziemniaków. Jak ją gotować? Jeśli wybierzemy pęczak należy go gotować w proporcjach 1:3, natomiast perłowa 1:2,5 w lekko osolonym wrzątku, aż zmięknie i wchłonie całą wodę (ok. 15-20 min). 

KASZA BULGUR:

Moja ulubiona kasza. Pochodzi ze wschodu i jest podstawowym składnikiem kuchni Tureckiej, Syryjskiej i Armeńskiej. Nie jest także obca Grekom. Ten typ kaszy to nic innego jak spreparowane ziarna pszenicy Durum. I to z niego przyrządza się takie znane potrawy jak pilaw czy arabską sałatkę tabbouleh. Tradycyjnie łączy się go z pomidorami, ciecierzycą a także doskonale faszeruje nim warzywa. Zawiera w sobie dużo błonnika, witaminy B, wspomaga układ krążeniowy i jest szczególnie polecana kobietom w ciąży. Jak go gotować? Wystarczy zalać bulgur wrzątkiem,  w proporcjach 1:2 i poczekać aż wchłonie cała wodę (około 15-20 min).

KUSKUS:

(ang. couscous)



Pierwotnie powstawał z ziaren pszenicy Durum lecz teraz wyrabia się go z semoliny (mąka z pszenicy Durum) i wody czyli śmiało można by go zakwalifikować do makaronów. Jest tradycyjnie stosowany w krajach afrykańskich takich jak Maroko, Algieria. Zalecany wśród sportowców gdyż ma w sobie dużo białka a stosunkowo mniej błonnika który może powodować uczucie ciężkości. Tradycyjnie kuskus gotuje się na parze ale wystarczy też zalać go wrzątkiem. Dlatego doskonale sprawdza się w sałatkach, nie dominuje potraw lecz jest wspaniałym ich uzupełnieniem. Jak przyrządzić kuskus? Wystarczy wsypać go do naczynia i zalać gorącą wodą 1 cm ponad jego powierzchnię. Zostawić na 5 min by spęczniał (3-krotnie zwiększy swoją objętość). Dla uzyskania bogatszego smaku można go zalać bulionem warzywnym lub mlekiem.

KASZA JAGLANA:


(ang. millet)


Uprawiana była w Chinach już nawet 300 lat temu. To nic innego jak łuskane proso. Ciągle niedoceniona, zyskuje ostatnimi czasy dużą popularność dzięki swojej lekkostrawności (nie zawiera glutenu). Znajdziemy w niej również witaminy z grupy B: B1, B2, B6, witaminę E oraz żelazo, miedź, krzem i lecytynę. Kasza jaglana przywraca organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Neutralizuje kwasy żołądkowe, więc skutecznie walczy ze zgagą. Nadaje się do wszystkiego, zarówno na słodko jak i słono. Świetnie pasuje jako dodatek do mięs i warzyw. Doskonale sprawdza się jako zamiennik ryżu w daniach azjatyckich, dodatek do zup, a ugotowana na mleku w połączeniu z owocami jest zdrowym i smacznym deserem. Jak ją przyrządzić? Najlepiej wrzucić ją do garnka o grubym dnie i chwile prażyć. Dodać łyżkę masła, odrobinę soli (lub cukru), zalać wrzątkiem w proporcjach 1:2 i gotować przez około 15 min. (aż wciągnie płyn). Pozostawić pod przykryciem na kilkanaście minut w ciepłym miejscu (koc, piekarnik).

KOMOSA RYŻOWA:

(ang. quinoa)

Należy do tzw. pseudo-zbóż (ze względu na wysoką zawartość skrobi), którą uprawiali i otaczali szczególną czcią Inkowie. Jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Ma wartości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe (badania na ten temat trwają). W Polsce dopiero zyskuje popularność. Komosa występuje w kilku różnych kolorach, najpopularniejsza jest biała oraz czarna i czerwona. Jej neutralny, lekko ryżowy smak dobrze współgra z wyrazistymi dodatkami (sos sojowy, imbir). Dobrze sprawdzi się też w sałatce lub zupie. Jak ją gotować? Ziarna komosy należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie gotować jak tradycyjny ryż, tylko trochę krócej, bo zaledwie 10-15 minut, w proporcji 1:2.

AMARANTUS:

(ang. amaranth)

Inaczej szarłat, należy do najstarszych zbóż uprawnych świata. Stanowił podstawę jadłospisu Inków, Azteków i Majów. Otoczony boską czcią został zakazany przez kolonizatorów i na wiele lat zniknął z powszechnego jadłospisu. Teraz wraca do łask, ponieważ w zawartości żelaza nie ma sobie równych (5 razy więcej niż szpinak!!!), jest źródłem białka i wapnia (porównywalna ilość co w mleku). Można go wykorzystać w wielu daniach np. w owsiankach, jako składnik bezglutenowych naleśników czy klusek, element sałatek, w różnego rodzaju potrawach gotowanych, duszonych oraz do zapiekanek. Można z niego wytwarzać „amarantusowe masło”, majonez, a także mleko dla alergików. Po prostu cud nie kasza!!! Jak go gotować? Ziarna amarantusa zalewamy, lekko osolonym wrzątkiem (w proporcjach 1:2, 2.5). Od razu zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy przez 15-20 minut pod przykryciem, aż będzie miękki. Powinien wchłonąć całą wodę, ale bez paniki bo można go też odcedzić. Po ugotowaniu najlepiej jest odstawić go w ciepłe miejsce na min. 1 godzinę.

KASZA MANNA:

(ang. semolina, farina)
Otrzymywana z pszenicy, doskonale wszyscy ja znają z dzieciństwa. Lecz powinno się ją spożywać także w dorosłym życiu. Ma nie tylko niską zawartość błonnika i innych witamin ale od innych kasz różni ją wysoka zawartość jodu. Polecana szczególnie osobą z chorobami trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych. Rewelacyjna nie tylko jako słodki deser ale także jako zamiennik makaronu w zupach, element pysznych ciast, budyniów lub jako zagęstnik sosów zamiast mąki. Jak gotować kaszę manną?  Kaszę  rozprowadzamy w zimnej wodzie i wlewamy do wrzącej wody/mleka (w proporcjach 1:3). Gotujemy bardzo krótko (około 5 min) ciągle mieszając.




Odmian kaszy jest oczywiście znacznie więcej, ale chyba tyle Ci wystarczy by zauważyć, ile dobrego mogą one wnieść do naszego życia. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i zamiast np. ziemniaków do naszego schabowego dodać łyżkę kaszy. I pamiętaj: dbaj o siebie i swoje zdrowie, bo masz je tylko jedno.... 

Sunday, 1 October 2017

Kotlety drobiowo-warzywne

Kotlety drobiowo-warzywne
Czy ty też posiadasz w domu małe brzdące plujące warzywami gdy tylko zbliżysz je do ich ust?
Tak? Nie jesteś sama. Moje dzieci to prawdziwi padlinożercy, tylko mięcho się liczy jako posiłek. Tak więc wymyśliłam świetny sposób jak przemycić  różnego rodzaju warzywa w kotletach mielonych :)




SKŁADNIKI:


300g mielonego mięsa drobiowego (najlepiej z piersi indyka)


1 marchewka

1 cukinia

2 ząbki czosnku

pół cebuli (opcjonalnie)

sól morska, świeżo mielony pieprz

łyżka posiekanej natki pietruszki

1 jajko

mąka i bułka tarta do obtoczenia

olej roślinny do smarzenia


PRZYGOTOWANIE:



Warzywa zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do mięsa. Wbij jajko, dopraw do smaku pieprzem i solą, dodaj pietruszkę i wymieszaj. Uformuj kulki wielkości dłoni i lekko spłaszcz. Obtocz je w mące, nastepnie w roztrzepanym jajku a na końcu w bułce tartej. Smarz na złoty kolor. Kotlety odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawaj z ziemniaczkami z wody lub z ryżem i sałatką.

SMACZNEGO !!!!



Copyright © 2016 LEJDI - MARMOLEJDI , Blogger